Kręgi Domowego Kościoła

Domowy Kościół jest małżeńsko – rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. Domowy Kościół łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło – Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame tworząc właściwą dla siebie drogę.

Założycielem DK jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987 ). Duchową kolebką DK jest Krościenko n/D, gdzie w 1973 r. odbyły się pierwsze oazy rodzin.

Znakiem DK są dwa greckie słowa: „FOS” (światło) i „ZOE” (życie), wpisane w kształt krzyża, wyrastającego spomiędzy dwóch złączonych obrączek, umieszczonych wraz z krzyżem w stylizowanej figurze domu. Symbolem Domowego Kościoła jest również ikona Świętej Rodziny.

Domowy Kościół Ruchu Światło – Życie pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Małżeństwa należące do Domowego Kościoła wezwane są do posługi na rzecz własnej rodziny, posługi rozumianej jako budowanie wspólnoty wiary, nadziei i miłości.

W  2007 r.  odbyły się w naszej Parafii  Rekolekcje Ewangelizacyjne Ruchu Światło – Życie, dzięki którym zawiązał się pierwszy Krąg Domowego Kościoła. Patronką tego kręgu, w skład którego wchodzi sześć rodzin, jest Matka Boża Saletyńska. Natomiast drugi krąg, któremu patronuje błogosławiony Jan Paweł,  zawiązał się w naszej parafii po drugich Rekolekcjach Ewangelizacyjnych w 2009 r. Krąg tworzy  cztery rodziny.

Opiekunem naszych kręgów jest ks. Dziekan Józef Hamiga.

Poprzez refleksję nad swoim codziennym życiem, w  kontekście słów Pisma Świętego, wpatrzeni we wzór naszych patronów staramy się we wspólnocie naszych rodzin uczyć się wzajemnych relacji między sobą. Pomaga nam w tym modlitwa osobista, wspólna modlitwa rodzinna, małżeńska, oraz dialog małżeński. Każdego dnia doskonalimy kolejną cząstkę miłości, która z ubiegającym czasem staje się dojrzalsza.

Dawniej wydawało się nam, że już bardziej niż w dniu ślubu kochać nie potrafmy. Dziś wiemy, że tamto, to dopiero początek wspólnej i pięknej drogi, na którą mocą sakramentu małżeństwa Bóg zaopatrzył nas swoją łaską. Współczesny świat nie pokazuje tej prawdy lub ją deformuje i dlatego często tak trudno tą drogą wiernie kroczyć. Nam udało się odnaleźć tą drogę i Ciebie teraz na nią zapraszamy.

Jeśli pragniesz żyć inaczej, kochać coraz więcej, odnajdywać codziennie wolę Boga – przyjdź i zapytaj kapłanów naszej parafii, którzy udzielą wszelkich potrzebnych informacji.

Ogólnopolska strona Domowego Kościoła: http://www.dk.oaza.pl
Ruchu Światło – Życie Diecezji Tarnowskiej: http://www.tarnow.oaza.pl