Uroczystość Bożego Ciała

36DSC_0383 (8)Czwartek po Uroczystości Tójcy Świętej, 60 dni po Wielkanocy przeżywamy w całym Kościele Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W tym roku w czasie sumy świętowaliśmy również, wraz z Księdzem Proboszczem, jubileusz jego 45 rocznicy święceń kapłańskich

Ks. prałat Józef Hamiga przyjął święcenia kapłańskie 30 maja 1971 roku. W imieniu całej parafii gratulacje i życzenia Księdzu Proboszczowi złożyli przedstawiciele parafii.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej obchodzona jest w całym Kościele od XIV wieku. Jednak święto to zostało zainicjonowane już wcześniej. W 1245 roku Pan Jezus objawił się przeoryszy klasztoru augustianek – św. Juliannie z Cornillon. Chrystus zażądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii i wybrał czwartek po niedzieli Trójcy Świętej dniem uroczystości Bożego Ciała.

Od XV wieku praktykowane są procesje do czterech ołtarzy. Początkowo były one traktowane o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, a później jako publiczne wyznanie wiary.

Na zakończenie Mszy świętej, wyszliśmy z kościoła z Najświętszym Sakramentem i również publicznie wyznaliśmy naszą wiarę. W uroczystej procesji Pana Jezusa poprzedzało dużo dzieci, które dzwonkami obwieszczały, że idzie nasz Pan i drogę przed Nim ścieliły dywanem z kwiatów. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości i procesji. Dziękujemy różom różańcowym za i Kręgom Domowego Kościoła za przygotowanie ołtarzy, paniom w strojach regionalnych, strażakom, panu organiście, liturgicznej służbie ołtarza, maryjkom. Dziękujemy rodzicom za przyprowadzenie dzieci i zapraszamy do udziału w procesjach w czasie oktawy Bożego Ciała.

Zdjęcia z uroczystości do obejrzenia tutaj.

Maj 28, 2016 in Aktualności