Niedziela Palmowa

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm. Palma została wprowadzona do liturgii kościelnej w XI wieku. Niedziela Palmowa zwana jest również Różdżkową, Wierzbną oraz Kwietną. Tego dnia wierni uczestniczą we mszy, podczas której ksiądz święci palmy – symbol odradzającego się życia. W Polsce palmę zastępuje się gałązką wierzby, która ucieleśnia zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.

Chyba wszyscy znają tradycję święcenia Palm Wielkanocnych. Palmy czy też miotełki, bo ich nazwy są różne w zależności od regionu, wykonywane są zwykle z wierzby, która jest symbolem odrodzenia i przebudzenia z zimowego letargu, lecz zdarzają się także takie, które zrobione są z leszczyny, jałowca lub wikliny. Rolnicy zaś umieszczali krzyżyki zrobione z poświęconych palm na swych polach.

W naszej parafii poświęcenie palm będzie miało miejsce podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Po zakończonym nabożeństwie odbędzie się konkurs. Podczas którego wyłonimy i nagrodzimy najpiękniejszą palmę. Przewidziane są też dodatkowe nagrody. Wszystkich, a zwłaszcza dzieci, zachęcamy do udziału w nabożeństwie i konkursie.

Galeria zdjęć z Niedzieli Palmowej w naszej parafii.

Marzec 18, 2013 in Aktualności